Haberler


 

11.12.2012

OMSAN LOJİSTİK, RENAULT PREMİUM DİSTRİBUTİON KABİNİNDEN OLUŞAN SEKTÖRÜN İLK SÜRÜŞ VE YÜKLEME SİMÜLATÖRÜNÜ GELİŞTİRDİ.

SEKTÖRÜN İLK SÜRÜŞ VE YÜKLEME SİMÜLATÖRÜNÜ GELİŞTİRDİ

TÜRKİYE’NİN LİDER LOJİSTİK FİRMALARINDAN OMSAN LOJİSTİK, RENAULT PREMİUM DİSTRİBUTİON KABİNİNDEN OLUŞAN SEKTÖRÜN İLK SÜRÜŞ VE YÜKLEME SİMÜLATÖRÜNÜ GELİŞTİRDİ.

Türkiye’de bir ilk olan Emniyetli ve Ekonomik Sürüş Simülatörü, Omsan Lojistik tarafından bir senelik bir çalışmanın sonucu olarak geliştirilmiştir. 1300 adetlik römork, çekici ve kamyondan oluşan filosunun 540 adetlik çekici segmentinin tamamı Renault Premium’dan oluşan Omsan, Renault Premium çekicinin sürüş özelliklerini esas alarak simülasyon yazılımını gerçekleştirmiştir. Kabin ve iç dizaynı tamamiyle Renault Premium Distribution’dan oluşan simülatör, Türkiye’de lojistik fuarlarında sergilenecek, yazılı ve görsel basında duyurularak tanıtımı gerçekleştirilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteklediği proje kapsamında oluşturulan simülatör ile sürücülere yetkinliklerini arttıracak eğitimler verilecektir. Proje ile yakıt tasarrufu sağlanması, trafik kazalarının en aza indirilmesi, çevreye salınan zehirli gazların azaltılması, yük hasar oranlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.

Başlangıçta Omsan Lojistik’te görev yapan 700 ağır ticari araç sürücüsü ile tedarikçilerinin ağır ticari araç sürücülerine eğitimler verilecektir. Simülatör bir eğitim aracı olarak diğer ağır ticari araç sürücülerine, çevreci Sivil Toplum Kuruluşlarına, diğer ilgili kurum ve kuruluşların da kullanımına sunulacak, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde dolaştırılarak şoför eğitim programları gerçekleştirilecektir.

Simülasyon sırasında aracın hareketleri altı serbestlik seviyesine (6 DOF) sahip hareketli platform sayesinde oluşturulacaktır. Hareketli platform sisteme entegre bir şekilde çalışacaktır. Simülatör, 6 DOF hareket kabiliyeti ve treylerde taşınan yükü de simüle etme özelliği nedeniyle lojistik sektöründe bir ilktir.

Eğitimlerde gerçek ortamda yaratılması zor ve yüksek maliyetli koşullar sanal ortamda uygulanabilir hale getirilecektir. Lojistik sektörü için kritik olan farklı yükleme şekilleri ve yanlış yüklemelerin etkilerini belirleyecek tekrarlanabilir testler yapılacaktır. Eğitmen istasyonundan gün veya yıl içerisinde farklı dönemler seçilebilecek; rüzgar, kar, gece sürüşü, kayma etkisi, trafik yoğunluğu gibi farklı çevre, hava ve meteorolojik koşullarla senaryolar oluşturulabilecektir.