Haberler


17.06.2010

AVRUPA KAMYON YARIŞI ŞAMPİYONASI 2010:

RENAULT TRUCKS, MKR TECHNOLOGY EKİBİYLE TRUCK RACING MACERASINA DEVAM EDİYOR...

AVRUPA KAMYON YARIŞI Pistlerdeki heyecanı evinizde yaşatan, www.renault-trucks.com/truckracing sitesinden ücretsiz olarak indirilebilen, 2009 yılının en popüler oyunlarından olan “Truck Racing by Renault Trucks” oyunu da yeni sezonla birlikte yenilendi...

Renault Trucks’ın müşterileriyle ve sürücülerle yakın ilişkisinin bir nedeni de kamyonlara karşı duyduğu tutkudur. 2007’den beri kamyon yarışlarına (Truck Racing) tam destek veren Renault Trucks bu yeni Avrupa şampiyonası sezonuna bu alanda öncü bir isim olan Mario Kress’in idaresindeki MKR Technology ekibinin ana ortağı olarak her zamankinden çok daha iddialı başlıyor. Şirket, ekibe “motor” teknolojileri bakımından destek olacak ve yarışlar sırasında gerekli yardımı sunacak. Aynı zamanda iki yarış aracı için de yepyeni bir tasarım geliştirildi.

2007’den bu yana kamyon yarışında önemli bir rakip haline gelen Renault Trucks, rekabetçi ruhu ve yüksek teknolojiyi bir araya getiriyor. Kamyon dünyasında oldukça popüler olan FIA Avrupa şampiyonası, izleyiciler tarafından çoşku ile izlenmekte. 2009 yılında 430.000 kişinin izlediği kamyon yarışları, 2010 sezonunda daha artan bir ilgi topluyor. 2010 sezonu Mayıs-Ekim ayları arasında İtalya, İspanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti ve Belçika’daki özel pistlerde 8 ayrı ayakta koşulacak.

Renault Trucks Racing

Bu sezon yarışlarda Renault Trucks Racing tarafından özel olarak hazırlanmış yardım amaçlı yarı römorklu araç kullanılacak. Magnum aracının çektiği bu Renault Trucks yarı römork iki bölümden oluşuyor. Bir bölümde motorlar ve yedek parçalar dururken diğer kısımda da Renault Trucks motor ve şasi mühendislerinin ofisi yer alıyor. Bu uzmanlar yarışların yapıldığı hafta sonları boyunca araçların performansını sürekli olarak analiz etmek için hazırda bekliyorlar. Deneme süreçlerinde, etap sürelerine, sürücü izlenimlerine, pist profiline ve hava şartlarına uygun olarak kamyonların performansını arttırmak için gerekli ayarlamaları yapıyorlar. Yarışlar sayesinde kazanılan deneyim müşterilerin gerçek anlamda faydasına son derece önemli gelişmeler sunma olanağı sağlıyor.. Renault Premium Yarış Aracı MKR-Technology Ekibinin kullandığı iki Premium Yarış kamyonu Renault Trucks'ın uzman bir birimi olan Halle du Desgin tarafından baştan sona tasarlanıp geliştirildi.

Bu iki kamyona bu yarış için özel olarak geliştirilmiş Renault DXi13 Yarış motorları yerleştirildi.

Sağlam ve yüksek performanslı DXi13 Yarış motoru bu tip motorlar içinde en iyilerinden birisi olarak görülmekte ve her yarış sezonu sırasında toplanan değerli bilgiler sayesinde de sürekli olarak geliştirilmekte. Bu kamyonlar 1.400 devirde 5.100 Nm tork üretirken 1.600’den 2.200 devire kadar 1.110 bg güce sahipler ve azami 2.400 devire ulaşabiliyorlar. Sahip oldukları motor özellikleri sayesinde bu koca araçlar 60 km/saat’ten 160 km/saat’e 7 saniyeden kısa bir sürede çıkabiliyorlar.

Son 10 yıl içinde 8 Avrupa şampiyonluğu kazanan ve bu alanda oldukça tanınan bir isim olan Mario Kress idaresindeki ekipte deneyimli Truck Racing profesyonelleri bulunmakta. Bu sezon ayrıca etkileyici rekorlara imza atmış iki sürücüye bir çift araç emanet edilecek İsviçreli Markus Bösiger ve Alman Markus Oestreich.

Yarış motorlarına ilaveten Renault Trucks aynı zamanda ekibin lojistik araç ihtiyacını da karşılayacak: bir Magnum aracı karavan görevi görecek ve bir Premium Uzunyol aracı da iki yarış aracını taşımak için kullanılacak.

Gittikçe daha yenilikçi iletişim teknikleri kullanarak müşterileriyle daha yakın ilişkiler kurmak için sürekli olarak çabalayan Renault Trucks kamyon yarışları sırasında pist kenarına kurulacak olan kamyon yarışı simülatörleri geliştirmiştir. Bu simülatörlerin oldukça beğenilmesinden dolayı da Renault Trucks son derece gerçekçi olan bu video oyununun bilgisayar versiyonunu hazırlamıştır. Temmuz 2009’dan beri internetten (www.renault-trucks.com/truckracing ) ücretsiz olarak indirilebilmekte...

Kamyon yarışları heyecanının pistlerden evlere taşınması amacı ile Renault Trucks pist kenarlarında kurduğu simülatörlerde edindiği tecrübeyi internet ortamına taşıyor. “Truck Racing by Renault Trucks” oyunu, gerçek Renault Premium Yarış kamyonlarının performansından ilham alınarak hazırlandı. 160 km/saatte pisti turlayabilir (FIA tarafından izin verilen azami hızdır), virajlarda kayabilir, araçların önünü kapatabilir, onları sollayabilirsiniz. Üç zorluk seviyesiyle herkes kendi sürüş becerilerini keyifle test edebilir. Kamyon yarışlarında iddialı olduğunu düşünenler ise "pro" modunu seçip ESP, ABS ve ASR özelliklerini devre dışı bırakarak aracı manuel viteste sürebilir! Kullanıma açılmasından sonraki ilk 4 gün içinde internetten 2.000 defa, bir ay sonrasında ise 10.000 defa, Nisan 2010 başı itibariyle de yaklaşık 335.000 defa indirilen Truck Racing by Renault Trucks şimdiye dek hazırlanmış en sofistike ve en heyecanlı kamyon yarışı oyunu olmuştur.

Sezon takvimi

Truck Racing takvimi 2010 Mayıs’ından Ekim ayına kadar uzanıyor ve altı ülkede gerçekleştiriliyor: İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Belçika.

 

Tarihler

Pistler

Ülkeler

22-23 Mayıs 2010

Misano

İtalya

5-6 Haziran 2010

VII G.P Camión de las Naciones

İspanya

19-20 Haziran 2010

Nogaro

Fransa

24-25 Temmuz 2010

ADAC Truck Nürburgring

Almanya

28-29 Ağustos 2010

Czech Truck Prix 2010

Çek Cumhuriyeti

11-12 Eylül 2010

Zolder

Belçika

18-19 Eylül 2010

24 hour Truck Race

Fransa

2-3 Ekim 2010

XXIV G.P Camión de España – Circuito del Jarama

İspanya