Haberler


 

20.06.2011

İlk hibrid araçlar

İlk hibrid araçların teslimatı

14 Haziran günü Norbert Dentressangle başkanı François Bertreau, ilk Renault Premium Dağıtım Hybrys Tech model hibrid kamyonunun anahtarlarını Renault Trucks başkanı Stefano Chmielewski’nin ellerinden Lyon'da düzenlenen törenle teslim aldı.

Logo clean tech/hybrys tech

Termik motorun yanı sıra elektrik motoruna da sahip olan hibrid araçlar tüketimi ciddi oranda azaltırken (yaklaşık %-20) sadece termik motora sahip akranlarına göre çok daha sessizler, çünkü yaklaşık 20 km/s hıza ulaşana dek yalnızca elektrik motorlarının ürettiği güçle yol alıyorlar. Karayolu taşımacılığı dünyasında alternatif enerjiler gün geçtikçe daha fazla ilgi görüyor. Renault Trucks bu değişen koşullara hazırlığını yıllardır sürdürüyor ve müşterilerine geniş bir yelpazede Clean Tech serisi (elektrikli, hibrid veya doğalgazlı) araçlarını sunuyor.

Dirigeants devant un hybrys

Geçmişten günümüze Norbert Dentressangle şirketinin kamyon tedarikçisi olan Renault Trucks, bu ilk hibrid araçların teslimatıyla yalnızca dizel motorlulara alternatif teknolojileri test sürecinden yararlanacak. Renault Premium Dağıtım Hybrys Tech 4x2 model, 310 bg ve 19 tonluk bu araçlar Lyon ve Paris’te şehir içi ve çevresinde dağıtım faaliyetlerinde kullanılacak. Paris bölgesindeki ilk aracın şanslı kullanıcısı olan Carrefour grubu, lojistik zincirinin çevreye olan etkilerini azaltma konusunda bu teknolojiye güveniyor.

François Bertreau düşüncelerini şu şekilde ifade etti: «Bu ilk hibrid Renault Trucks kamyonunun Norbert Dentressangle şirketine teslimatı bizim Renault Trucks ekipleriyle olan 30 yıllık son derece verimli işbirliğimizin bir sonucudur ve sera etkisi yaratan gazları azaltma konusundaki azmimizin yeni bir göstergesidir. 2003 yılından beri çevresel konulara olan bu yüksek duyarlılığımız 2009 yılında ADEME ile yenilemiş olduğumuz iş ortaklığıyla somutlaştırılmıştı ve işte o günden beri de dikkate değer ilerlemeler kaydetmekteyiz. %85’i Euro IV ve Euro V olan filomuzla bugün itibariyle Avrupa’nın en temiz ve en modern filosunu işletiyoruz. Karbon izini azaltmayı önemli bir hedef olarak belirleyen müşterilerimiz için bu önemli bir ayrıcalık.»

Stefano Chmielewski şöyle ekledi: «Karayolu taşımacılığı bir devrim yaşıyor. Renault Trucks da bunda üzerine düşeni yapıyor. Yalnızca müşterilerine daha az yakıt tüketen dizel araçlar sunarak değil, aynı zamanda onlara alternatif enerjiyle çalışan araçları yıllardır sunarak da yapıyor. Gerçek koşullar altında müşteriler bünyesinde yapılan iki yıllık testlerin ardından, Renault Trucks artık bu teknolojide oldukça ileri düzeyde. Bu iki hibrid teknolojili aracın Norbert Dentressangle gibi bir müşteriye teslimatı karayolu taşımacılığındaki profesyonellerin kalıcı bir yük taşımacılığının gelişmesi için birlikte hareket ettiklerini kanıtlıyor.»