DRIVERS CORNER

Koronavirüse karşı alınacak önlemler

Espace conducteurs logo

Bir şoför/dağıtım personeli olarak, temel sağlık kuruluşlarının ve mağazaların tedarik sürekliliğinin sağlanması sizin sorumluluğunuzda olup, bu anlamda kayda değer bir rolünüz vardır.
İşte sizi işyerinde Covid-19 kontaminasyon riskinden koruyarak faaliyetinizi güvenli bir şekilde yerine getirmenizi sağlayacak temel ipuçları.

01 - La préparation

Her şeyden önce, eğer araçta birde çok sürücü var ise, her kullanımdan sonra şunları dezenfekte ediniz:
 • anahtarlar ve aracın içi (direksiyon, vites kolu, gösterge paneli, yolcu bölmesi vb.)
 • manuel kontrol (bagaj kapaklarının indirilmesi ve kaldırılması),
 • el arabasının veya transpaletin kolları
Dezenfeksiyon yaygın kullanılan temizlik ürünleri veya dezenfektanlarla yapılabilir.
Her yolculuk için aracın içinde bulundurmayı unutmayın :
 • Sabun ve su
 • Tek kullanımlık havlular veya hidroalkolik jel
 • Mendiller
 • Çöp poşeti
 • Tuvalet kağıdı
Aracın iyi durumda olup olmadığını kontrol edin ve servis istasyonuna gitmekten kaçınmak için acil bir arıza kiti (LCV'ler için delinmez sprey...) temin edin.

Yolculuğunuzu organize edin ve yemek için mola verebileceğiniz (kendi yemeklerinizi getirmeyi unutmayın) ve tuvalete gidebileceğiniz yerleri önceden belirleyin.

Teslimatlar hazırlanırken :

Eğer bir bekleme sırası varsa kabinde kalın.
Teslimat alanının telefon numarasına ve mümkünse, yükleme veya boşaltma yerinden sorumlu olan kişinin adına sahip olup olmadığınızı kontrol edin.
Resepsiyon alanına, park yerine veya bekleme alanına girişte geçerli olan kurallar ve salgın sırasında teslimat yerinde erişiminiz olan noktalar hakkında bilgi edinin.
Şantiye çalışanları ile (insanlar ve araç ve yükleme arasında), yükleme/boşaltma limanlarında ve depo ve fabrika girişlerinde uyulması gereken mesafe talimatlarını belirlemek için yükleme/boşaltma kuralları hakkında bilgi edinin.
Özel bir kişiye teslimat yapıyorsanız, teslimat süresi ile ilgili SMS veya e-posta uyarısına müşteri tarafından uyulması gereken güvenlik talimatlarını (mesafe) ve paketleri bırakma yöntemlerini ekleyin. Paketleri kapının önüne bırakın. İmza talep etmeyin.

02 - Le rappel

Elle dokunmayı sınırlamak için, önce teslim edilecek son öğeyi yükleyin.
Özellikle araçta yalnızsanız, beklenmedik durumlarda iletişim kurmak ve yönetmek amacıyla üssünüzle sürekli bir irtibat planlayın.
Birkaç dağıtım personelinin olması halinde, güvenlik mesafelerine uyun.
Katılımınız gerekli değilse, teslimat işleminden uzak durun.
Gerekli olması halinde, istifleme sırasında yalnız olduğunuzdan emin olun.

Teslimat sırasında, resepsiyon alanındaki personel ile doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir fiziksel temastan kaçının: tek kullanımlık kalemler, paketlerin taranması, terminal ekranında imzalamak için parmağınızı kullanmaktan kaçının, yere, masaya veya arabaya veya el arabasına bırakarak teslimat gerçekleştirin. Müşteri kabul ederse, örneğin imzalatmak yerine, paketle birlikte onun bir fotoğrafını çekin.

En azından her teslimattan sonra, ellerinizi sabun ve su, mendil veya hidroalkolik jel ile yıkayıncaya kadar yüzünüze dokunmayın.
Atıkları kabindeki bir çöp torbasına atın ve ekipmanı (çanta, el arabası, malzeme taşıma ekipmanı), özellikle ellerle temas eden alanları temizleyin.

02 - La livraison

Bariyer önlemleri herkes tarafından düzenli olarak uygulanmalıdır :
 • Ellerinizi çok sık yıkayın
 • Dirseğinize veya mendile öksürün veya hapşırın
 • Tek kullanımlık bir peçete kullanın ve onu atın
 • Tokalaşmadan ve sarılmadan selamlaşın
Virüs yüzeylerde birkaç saat (hatta belirli koşullar altında, nemli bir ortamda, birkaç gün) hayatta kalabilir. Eller ve hatta kullanılan eşyalar (kalem, kapı kolu...) iletim araçları olabilir.

04 - Quels sont les risques de transmission du covid-19 ?

Covid-19 koronavirüsünün yüksek bulaşabilirliği, yüzeylerde hayatta kalmasıyla bağlantılı değildir, öksürme, hapşırma, konuşma veya eller aracılığıyla atılan ve bulaşan damlacıklar yoluyla bulaşması ile ilgilidir.

Bu sebeple bariyer önlemlerine ve sosyal mesafe önlemlerine uymak önemlidir.

Koronavirüs ile ilgili sorularınız mı var?
0800 130 000 ile irtibat kurun (ücretsiz arama)
*Söz konusu ipuçları virüs hakkındaki bilginin gelişimine bağlı olarak güncellenebilir. Bu bilgiler için bakanlığın web sitesini düzenli olarak ziyaret edin.